Çin Yeni Yılı Kutlu olsun

Şubat 2, 2019  |  ÇİN / ÇİTAM, Genel  |  Yorum Yok

Çin hakkında bu ay Platin dergisinde çıkan yazımı aşağıda bulabilirsiniz. Bu vesile ile Çin yeni yılınızı kutluyorum… 

Devamını Oku

Dijital dönüşüm çağında “Teknolojik Liderlik için Ticaret Savaşları”

Dijital dönüşüm üzerine yazmaya devam: Yarının teknoloji liderliğini kaybetmemek için günümüzde yaşanan ticaret savaşlarını dijital ekonomi merceğinde yorumladığım Bloomberg Businessweek’te yayınlanan yazımın tam metinini aşağıda bulabilirsiniz….

 

Teknolojik liderlik için ticaret savaşları…

Ticaret savaşları ile ilgili endişelerin hep gündemde kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Gün geçmiyor ki uluslararası ticareti baltalayacak yeni bir korumacı haber çıkmasın…

Bir Çin atasözü “maymunu korkutmak için tavuğu kesmekten” bahseder. Büyük ihtimalle hepimiz bir şekilde takip ediyoruz, Amerika ve Çin arasında ısınan sular, tehdit içeren twitter mesajları, karşılıklı gidip gelen delegasyonlar ve yüz milyarlarca dolar büyüklüğünde yaptırımlar, daha da büyük yaptırım tehditleri vesaire… Bütün bu kargaşa içinde asıl “maymun” yani asıl mesele ne acaba?

Devamını Oku

Yeni İpek Yolu’nda umutlar ve sorunlar

Ağustos 17, 2017  |  ÇİN / ÇİTAM  |  Yorum Yok

Çin dünyada önemini arttırmaya devam ediyor ancak bizler maaselef hala odağımıza bir türlü Çin’i alamıyoruz gibi geliyor…

Bu bağlamda verdiğim bir röportaj yayınlandı, paylaşmak istedim:

http://www.paraanaliz.com/2017/ekonomi/ipek-yolunda-umutlar-sorunlar-12620/

 

Keyifli okumalar diliyorum…

“ÇİN” : Ekonomist / 25 Aralık 2016

Ocak 12, 2017  |  ÇİN / ÇİTAM  |  Yorum Yok

EKONOMIST_20161225_8

“ÇİN” : Hürriyet Daily News / 27 Aralık 2017

Ocak 12, 2017  |  ÇİN / ÇİTAM  |  Yorum Yok

The Foreign Relations Committee (DEİK) issued a comprehensive report on Turkey-China relations with an interesting title which goes, “The Dragon and the Crescent in the Asian Century.”

This report is one of the latest links in the interest in China that has distinctly increased with the mention of Turkey’s possible membership to the Shanghai Five.

I have witnessed that the interest in China is not only limited to political and economic circles. In a bookstore I frequently visit, I saw the book “Herkes İçin Çin Tarihi” (Chinese History for Everybody) in quite a few people’s hands. I joined them.

DETAYLI BİLGİ

“ÇİN” : Gözlem Gazetesi / 24 Aralık 2016

Ocak 12, 2017  |  ÇİN / ÇİTAM  |  Yorum Yok

GOZLEM_20161224_11

Çin: Türkiye ekonomisinin aradığı çıkış yolu için bir alternatif

Ekim 18, 2016  |  ÇİN / ÇİTAM, Genel  |  Yorum Yok

neler-yaziyorum3

Dr. Rıza Kadılar’ın küresel ekonomik ilişkilere dair yeni bir bakış açısı sunan “Çin” adlı kitabı, dünya ekonomisinin vazgeçilmez bir oyuncusu haline gelen Çin’i anlamak ve Çin hakkında bir fikir sahibi olmak isteyen herkes için önemli bilgiler veriyor. Çin iş dünyasına, Çin’de iş yapmanın hukuki ve ekonomik çerçevesine, Çin kültürüne ve yakın tarihine tanıklık etme fırsatı sunan bu kitap, Çinceyi öğrenmek için de yepyeni bir metot sunuyor.
Devamını Oku

Bloomberg Businessweek / Yeniden İpek Yolu

Şubat 24, 2016  |  ÇİN / ÇİTAM, FİNANS VE EKONOMİ  |  Yorum Yok

FullSizeRenderYENİDEN İPEK YOLU?

 

Yeni yılınız kutlu olsun… Evet ülkemizde pek fark edilmiyor ancak Çin yeni yılı 8 Şubat itibari ile başladı. Bu sene ateşten maymun yılı… Dünyanın bütün önde gelen şehirlerinde, havaalanlarında, uluslararası neredeyse bütün merkezlerde büyük bir heyecanla kutlanan Çin yeni yılı maalesef bizde daha pek etkisini gösteremiyor. Tıpkı dünyanın en büyük yirmi birinci şehri olmasına rağmen Istanbul’un sıralamada yer alan şehirler içinde tek “Chinatown” bulundurmayan şehir olması gibi…

Devamını Oku

ÇİTAM Başkanı Dr. Rıza Kadılar ile Çin-Türk turizm potansiyeli üzerine

Haziran 25, 2012  |  ÇİN / ÇİTAM  |  Yorum Yok

Image: www.en.cumhuriyet.com

Mayıs 2012 / Çin’in Türkiye’nin de değerlendirebileceği turist potansiyeli nedir?

– Oldukça büyük bir potansiyelden bahsediyoruz. UNWTO tarafından yapılan çalışmalara göre Çin’in 2020 yılında 100 milyon turist ile dünyada en büyük 4. turist üretme kapasitesine sahip ülke olacağı, bu bağlamda yurt dışına çıkan Çinli sayısının 1 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Devamını Oku