"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çin: Türkiye ekonomisinin aradığı çıkış yolu için bir alternatif

neler-yaziyorum3

Dr. Rıza Kadılar’ın küresel ekonomik ilişkilere dair yeni bir bakış açısı sunan “Çin” adlı kitabı, dünya ekonomisinin vazgeçilmez bir oyuncusu haline gelen Çin’i anlamak ve Çin hakkında bir fikir sahibi olmak isteyen herkes için önemli bilgiler veriyor. Çin iş dünyasına, Çin’de iş yapmanın hukuki ve ekonomik çerçevesine, Çin kültürüne ve yakın tarihine tanıklık etme fırsatı sunan bu kitap, Çinceyi öğrenmek için de yepyeni bir metot sunuyor.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda artık her türlü önemli dünya meselesinin içinde yeni bir oyuncu var: Çin. Çin dünya ekonomisinin öylesine önemli bir oyuncusu haline geldi ki, Çin’i anlamak, Çin hakkında bir fikir sahibi olmak vazgeçilmez bir gereksinim olmaya başladı. Günümüzde dünyanın pek çok ekonomisi ve sektörü Çin’in etkisi altında. Oysaki en büyük ticaret ortağı olmasına rağmen, Çin’in bu büyük etkisi Türkiye’de pek hissedilmiyor. Dr. Rıza Kadılar’ın Çin ile ilişkilere dair yepyeni bakış açıları sunan “Çin” adlı yeni kitabı, bu durumu değiştirmeye aday bir eser olarak öne çıkıyor.

Ekonomisinden kültürüne, hukuk sisteminden diline kadar Çin hakkında her şey
İki ülke arasında bu yakınlaşmayı sağlayacak girişimlere büyük ihtiyaç duyulduğu bir zamanda kaleme alınan bu kitap, oldukça teknik bilgilerle donatılmış bir içerikle Çin iş dünyasına, Çin’de iş yapmanın hukuki ve ekonomik çerçevesine, çok öz ve kısa bir şekilde Çin kültürüne ve yakın tarihine tanıklık etme şansı sunarken, uzaktan bakınca içinden çıkılması mümkün gibi görünmeyen Çinceyi öğrenmek için de yepyeni bir metot öneriyor.

Çin’in tüm çekici gücüne rağmen, Türkiye-Çin ilişkisi hala çok zayıf
Çin para birimi (yuan) dünyada en çok kullanılan ilk sekiz para biriminden biri. Ortadoğu’dan Batı dünyasına bütün ülkeler Çin’e ihracat yapmanın ve Çin’den gelecek direkt yatırım fonlarının peşindeyken Türkiye’nin ihracatı bir türlü arzu edilen noktaya gelemiyor. Öte yandan bir iki istisna yatırım dışında Çin sermayesi hala Türkiye’ye çekilemiyor. Bu kadar büyük bir ülke, dünya genelinde en büyük iki ekonomik güçten biri ve binlerce yıllık zengin kültür birikimine rağmen Çin ile Türkiye arasında bu doğal ilişkiyi gerçekleştirecek platformlar halen mevcut değil.

Çin, Türk şirketleri için önemli fırsatlar sunuyor
Gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı orta gelir tuzağı ve kur piyasasındaki hareketlenmeler nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler yeni arayışlar içinde. Bu ülkelerden ekonomisi ve nüfusu bakımından en büyük olanı Çin’de yaşanan gelişmeler ise haklı olarak dünyanın geri kalanını çok daha yakından ilgilendiriyor. Ekonomi haberlerinde felaket senaryolarının çizildiği bir durumda Çin’deki gelişmelerin ve Çin’in sunduğu fırsatların/tehditlerin daha farklı bir açıdan okunabilmesini sağlayacak çalışmalar yatırımcılar için büyük önem taşıyor. Bütün bu bilgiler ışığında Dr. Rıza Kadılar’ın “Çin” adlı eserinde, Türk şirketleri için öne çıkan imkanlar şu şekilde özetleniyor:

Önümüzdeki dönemde Çin, 

 • Daha çok tüketim malı ithal etmeyi planlıyor ve yabancı iş birliğini ve ortaklığını desteklemeyi sürdürüyor.
  KOBİ’ler için yeni destekler sunmayı hedefliyor.
  Finans, sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik sistemlerinde reform yapmanın yollarını arıyor.
  Çevrenin korunması, enerji tasarrufu, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını daha önce hiç olmadığı kadar çok önemsiyor.
  Şehirleşme hedefleri ile şehir planlamacıları ve hizmet sektöründekiler için önemli fırsatlar sunuyor.
  Yerli firmalar için yurtdışında yatırım olanakları yaratmak istiyor.
  Hizmetler sektörünün ekonomideki payını arttırmayı amaçlıyor.

Destek Yayınları’nın en yeni kitapları arasında yer alan “ÇİN”http://www.sozcukitabevi.com, https://www.destekdukkan.com/,http://www.kitapsihirbazi.com, http://www.pandora.com.tr  yanı sıra D&R ve tüm seçkin kitapçılarda.

Bu yazı yorumlara kapalı.