"Enter"a basıp içeriğe geçin

ÇİTAM Üzerine

Dr. Rıza KADILAR

Kurucu Başkan, Çin Türk Araştırma Merkezi (ÇİTAM)

Küresel bir eksen kaymasının yaşandığı günümüzde, Çin ve Türkiye kendilerine özgü nedenlerden dolayı birçok alanda yıldızı yükselen iki ülke olarak öne çıkıyor. Her ikisi de tarihte büyük imparatorluklar kurmuş, günümüzde de özellikle ekonomik anlamda önemi yadsınmaz bir noktaya gelmiş bu iki ülkenin birbirini daha iyi tanımasının ve anlamasının bilinci ile geçtiğimiz sene içinde kuruluş çalışmalarına başladığımız Çin Türk Araştırma Merkezi (ÇİTAM), iş adamları, akademisyenler ve genç nüfus başta olmak üzere Türk toplumunda Çin ekonomisi ve kültürü anlayışını güçlendirmeyi hedefleyen bir düşünce kuruluşu olmayı amaçlamaktadır. 

ÇİTAM’ın bu hedefler arasında Çin’in değerleri, tarihi, ekonomisi ve stratejileri ile ilgili ülkemizde farkındalığı artırmak, objektif bir bakış açısı ile değişik görüşlere dengeli bir şekilde yer vererek her iki ülkenin birbirini daha iyi anlamasını sağlamak, ticari ve ekonomik konularda Türk-Çin ilişkilerine odaklanarak referans ve güvenilir bilgi kaynağı olmak bulunmaktadır. ÇİTAM olarak hedeflerimizi gerçekleştirmek için ekonomi, kültür, iş ve eğitimden oluşan dört ana alana odaklanarak araştırma ve yayınları desteklemeyi, ortak fırsatların yaratılmasını sağlayan aktiviteler düzenlemeyi, birliktelik ve uyum yaratan projeler üretmeyi hedeflemekteyiz.

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olmanın yanı sıra kültür, bilim ve politika anlamında her zaman kendine özgü bir mirasa sahip olmuştur. Bu anlamda ilgi çekici olmasına rağmen hem uzun bir dönem batı dünyası tarafından yakından takip edilemeyen bir toplum olması hem de kendi içindeki çeşitliliği nedeniyle Çin birçok ülke tarafından yanlış anlaşılmış ve değerlendirilmiştir. Son zamanlarda küreselleşmenin de etkisi ile uluslararası platformda en önemli güçlerden biri haline gelen Çin, tüm dünya için refah ve zenginlik dolu bir gelecek yaratabilmek için dünyanın geri kalanını Çin’i ve mirasını daha iyi anlamaya davet etmektedir. ÇİTAM da bu sebeple her iki toplumun birbirlerini keşfetmelerine katkıda bulunarak bu iki hızlı gelişen ekonomi arasında sürdürülebilir ve uyumlu ortak çalışmaların ortaya çıkarmasını desteklemektedir.

ÇİTAM olarak ilk faaliyetimizi Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirdik. İki ülke arasında imzalan para takas anlaşmasının sunduğu fırsatlar üzerine yaptığımız bu ilk aktivite, her iki ülkenin finans kurumları tarafından desteklendi ve katılımcılardan olumlu yorumlar aldı. 2013 yılında ise değişik alanlarda seminer, yuvarlak masa toplantıları ve araştırma faaliyetlerimize devam edeceğiz. İlk çalışmamız Mart ayı başında düzenlediğimiz Çin Yeni Yılı gala yemeğiydi… Bu yemekte konu ile ilgili son derece değerli, seçkin ve iş dünyasında lider sayılan 40’a yakın kişi bir araya gelip ÇİTAM’ın yakın dönemde üzerinde odaklanacağı çalışma konularına belirlediler. Sene içinde belirlenen alanlarda çözüm ortaklarımızla birlikte araştırma projelerini başlatacağız. 2013’ün Çin’de Türk yılı olması açısından da ülkemizi muhatap kuruluşlar nezdinde daha iyi tanıtıp bu ilişkinin karşılıklı olarak gelişmesine katkıda bulunacağız.

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.