"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünya Liseler Münazara Şampiyonası 2013’te Türkiye’de

Image: www.esuturkey.com

27 Ocak – 5 Şubat 2013 tarihlerinde Antalya’da yapılacak 25. Dünya Liseler Münazara Şampiyonası’na 64 ülke katılacak.

Dünya’daki en büyük spor dışı öğrenci etkinliği olan ve kazandırdığı yeteneklerden dolayı liderlik oyunu olarak nitelendirilen münazara alanında Türkiye son zamanlarda büyük başarılara imza atıyor. Bu alandaki en büyük etkinliklerden biri olan ve her yıl yapılan seçimler sonucunda dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleştirilen Dünya Liseler Münazara Şampiyonası 2013 yılında Türkiye’de yapılacak.

ESU Turkey tarafından Türkiye Özel Okullar Birliği’nin desteği ile düzenlenecek Dünya Liseler Münazara Şampiyonası’nın organizasyon başkanlığını Türkiye’nin ilk münazara eğitim ve danışmanlık şirketi olan Retorik Danışmanlık’tan Mustafa Mert Önen, başkan yardımcılıklarını da İstanbul Üniversitesi’nden Ediz Kentkuran ve Columbia Üniversitesi’nden Cem Zorlular yürütüyor. Türkiye Liseler Münazara takımının kurucu koçu olan Mert Önen 3 yıldır Türkiye Özel Okullar Birliği’nin desteğiyle dünya şampiyonası standartlarında münazarayı Türkiye’ye yaymak için Türkiye Münazara Ligi’ni organize ediyor. Bu sayede bugüne kadar 80’in üzerinde lise Dünya Şampiyonası standartlarında münazara yapmaya başladı. Bu sürecin sonunda Türk takımı bu yıl Stuttgart’ta yapılan Avrupa Şampiyonası’nda birincilik kupasını almayı başardı.

ESU Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Rıza Kadılar konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ESU tarafından münazara faaliyetlerinin öğrenciler üzerine etkilerini ortaya koymak üzere yaptırılan “Debating the evidence: an international review of current situation and perceptions” isimli araştırma raporunda münazara etkinliğinde yer almanın çocukların ve gençlerin gelişimine olumlu fayda sağladığı tespit edildi. Akademik açıdan ise münazara ile ilgilenen öğrencilerin genel not ortalamasının münazara ile ilgilenmeyen öğrencilerden %25 oranında daha yüksek olduğu görüldü. Münazara ve hitabet faaliyetlerinin daha da desteklenmesi gerektiği aşikardır. Bu nedenle ESU Turkey olarak liseler seviyesinde üç senedir yaptığımız hitabet yarışması ve eğitim çalışmalarının yanı sıra 2012 yılı içinde liseler arası İngilizce münazara ligi kurulması için de gerekli hazırlıkları yapıyoruz.  25. Liselerarası Münazara Şampiyonası’nın Türkiye’ye alınması, bu alanda Türkiye’nin elde ettiği başarıların bir göstergesi olduğu gibi Türk gençlerinin münazara sanatı ile kendilerini geliştirmeleri açısından da büyük bir fırsat.”

27 Ocak – 5 Şubat 2013 tarihlerinde Antalya’da yapılacak olan 25. Dünya Liseler Münazara Şampiyonası’nın 64 ülkenin katılımıyla bugüne kadar yapılan en büyük şampiyona olması planlanıyor. Bu sayede Türkiye’deki lise öğrencilerinin kendilerini rahatça ifade edebilmeleri, liderlik vasıfları kazanmaları ve uluslararası konularda bilgilerini sınamaları sağlanacak. Şampiyona AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in desteği ile hem Türkiye’de hem de dünya çapında şimdiden ses getirmeye başladı.

 

ESU Türkiye hakkında

İngilizce Konuşanlar Derneği (ESU) iş dünyasından, sanata, spordan teknolojiye birçok alanda İngilizcenin dünyada gittikçe daha fazla paylaşılan bir dil olarak konumlandığı bir dönemde, ortak dil kullanımı ile küresel bir diyalog ve karşılıklı anlayış ortamı yaratmayı hedefleyen bir kurumdur. Bu bağlamda ESU münazara ve toplum önünde konuşma etkinlikleri, konferanslar, seminerler, ulusal ve uluslararası değişim programları düzenlemekte ve benzer amaçlarla düzenlenen projelere destek olmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.