"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünya Liseler Münazara Şampiyonası bu yıl Türkiye’de yapılacak!

Image: www.esuturkey.com

Münazara alanındaki en büyük etkinliklerden biri olan ve bu yıl 25.’si düzenlenen Dünya Liseler Münazara Şampiyonası, ESU Türkiye’nin ev sahipliğinde 50 ülkenin milli takımının katılımı ile 26 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek. Final konusunun “Türkiye Avrupa Birliği dışında mı, içinde mi daha iyi durumdadır?” olduğu etkinlik, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın hamiliğinde gerçekleşecek.

Türkiye, her yıl farklı bir ülkede yapılan ve bu yıl Afganistan’dan Arjantin’e dünyanın 50 farklı ülkesinden gelen lise münazara milli takımlarını karşı karşıya getirecek olan 25. Dünya Liseler Münazara Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası arenada da saygınlığa sahip etkinlik, liseli gençlere hitabet yeteneklerini sınama, analitik düşünme ve mantıklı sonuç çıkarma, ulusal ve uluslararası konular hakkında bilgi sahibi olma ve pratik çözüm bulma gibi yeteneklerini geliştirme fırsatı veriyor.

Dr. Rıza Kadılar: Başarıyı yakalamak isteyen Türk gençleri için büyük fırsat!

ESU Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Rıza Kadılar konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ESU tarafından münazara faaliyetlerinin öğrenciler üzerine etkilerini ortaya koymak üzere yaptırılan “Debating the evidence: an international review of current situation and perceptions” isimli araştırma raporunda münazara etkinliğinde yer almanın çocukların ve gençlerin gelişimine olumlu fayda sağladığı tespit edildi. Akademik açıdan ise münazara ile ilgilenen öğrencilerin genel not ortalamasının münazara ile ilgilenmeyen öğrencilerden yüzde 25 oranında daha yüksek olduğu görüldü. Münazara ve hitabet faaliyetlerinin daha da desteklenmesi gerektiği aşikardır. 25. Liseler Münazara Şampiyonası’nın Türkiye’de yapılacak olması, bu alanda Türkiye’nin elde ettiği başarıların bir göstergesi olduğu gibi Türk gençlerinin münazara sanatı ile kendilerini geliştirmeleri açısından da büyük bir fırsat. Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz liselerarası İngilizce münazara ligimiz sonrasında böylesine büyük bir dünya şampiyonasına ev sahipliği yapmanın gururunu taşıyoruz. Uluslararası ortamlarda kendini çok daha etkin bir şekilde ifade edebilen bir genç neslin gelişimine katkıda bulunduğumuz için gurur duyuyoruz. Artık “sahada kazandık, masada kaybettik” edebiyatının geride kaldığı, hakkını en iyi şekilde arayan müzakereci gençlerimizin ülke çıkarlarını en etkin şekilde savunacağı ve bu sayede geleceğe daha da güvenle bakacağımız bir Türkiye için çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Nelson Mandela ve Tony Blair’dan sonra Egemen Bağış!

İlki 1988 yılında Avustralya’da gerçekleşmiş olan bu etkinliğe kendisi de öğrenciliğinde münazaracı olan Tony Blair, Nelson Mandela, Katar Emiri Hamad Bin Halife, Yunanistan Eski Cumhurbaşkanı Konstantinos Stefanopulos gibi toplum liderleri ve dünyaca ünlü siyasetçiler hamilik etti. Türkiye’de gerçekleşecek şampiyonanın hamiliğini Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış üstlendi. Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın desteğinde ve ev sahipliginde yapılacak şampiyonaya Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Okullar Birliği (ÖZOKBİR), İngilizce Konuşanlar Derneği (ESU), Tekfen Vakfı, Antalya İl Özel İdaresi ve Antalya Ticaret Odası destek veriyor.

 

ESU Türkiye hakkında

İngilizce Konuşanlar Derneği (ESU) iş dünyasından, sanata, spordan teknolojiye birçok alanda İngilizcenin dünyada gittikçe daha fazla paylaşılan bir dil olarak konumlandığı bir dönemde, ortak dil kullanımı ile küresel bir diyalog ve karşılıklı anlayış ortamı yaratmayı hedefleyen bir kurumdur. Bu bağlamda ESU münazara ve toplum önünde konuşma etkinlikleri, konferanslar, seminerler, ulusal ve uluslararası değişim programları düzenlemekte ve benzer amaçlarla düzenlenen projelere destek olmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.