"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fortune – LinkedIn

Fortune – LinkedIn

Dr. Rıza Kadılar

Natixis Türkiye Ülke Müdürü ve Temsilcisi

 

Fortune Sept 2014 LinkedInLinkedIn’i neden tercih ediyorsunuz?

LinkedIn’in diğer sosyal medya platformlarına göre daha sade, daha odaklı ve daha etkin olduğunu düşünüyorum. Burada kurulan ilişkiler iş ve kariyer amaçlı paylaşımlar için olduğu için daha seviyeli ve mesafeli oluyor. Bu bağlamda diğer sosyal medya platformlarına göre daha az eğlenceli ve daha az zaman geçirilen bir platform olmakla beraber iyi kullanıldığında daha etkin bir iletişim aracı olarak benim için ön plana çıkıyor.

 

 

Kullanma sıklığınız nasıl ve hangi gruplara üyesiniz?

Birçok grubun pasif üyesiyim. Finans, İK, Koçluk ve Mentorluk, mezun olduğum veya ders verdiğim üniversitelerin ağları ve Düşük Karbon Ekonomisi ile ilgili gruplar tercihlerimde ön plana çıkıyor. Profesyonel tercihlerimi yansıtan ve destekleyen bir ağ oluştu zaman içinde. Doğrudan bağlantı sayım 5 bin civarında. En etkin kullandıklarım ya yöneticisi olduğum ya da gerçek hayatta da aktif rol oynadığım kurumların grupları. Bu bağlamda LinkedIn’i başkanı olduğum Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi (EMCC) ve Çin Türk Araştırma Merkezi (China Instititute Turkey – CITAM) ile ilgili grup ve konularda etkin olarak kullanıyorum.

 

Diğer sosyal medya network’leriyle ilgili olumlu olumsuz değerlendirmeleriniz?

Facebook maalesef hangi amaçla kullanacağımı bilemediğim bir hal aldı. Hala özel paylaşımlarımı bazen Facebook’ta yapıyorum ancak artık oldukça pasif bir kullanıcıyım. Twitter hala en çok tercih ettiğim platform. Twitter’in search / arama fonksiyonunu çok beğeniyorum. Anlık ve o an için ilgimi çeken birçok konuda en verimli aramayı Twitter’da yapıyorum. Akademik araştırmalarım için ve “Karbon” isimli kitabımı yazarken de Twitter’dan çok faydalandım.

 

Öte yandan maalesef hala Instagram’ı etkin kullanamıyorum. Oysa kızım ve yakın çevrem giderek artan oranda bu platformu kullanıyor. Bunlardan farklı olarak biraz geç fark etmekle beraber son aylarda en çok kullandığım paylaşım platform WhatsApp. Muhteşem bir uygulama. Burada ağlar ve bağlantılar statik değil. Konu ve amaç odaklı gruplar kurup paylaşımlarda bulunabiliyorsunuz. Mesela LinkedIn’in gruplarla yapmaya çalıştığı da bu ama hem gizlilik kolay değil, hem de statik. WhatsApp ise en etkin ve hareketler paylaşım aracı.

LinkendIn’i stabil olmadan daha verimli nasıl kullanıyorsunuz?iPhone uygulamaları aslında oldukça etkin. Ancak arama / search fonksiyonu çok yavaş çalışıyor. Yine de her hangi bir konuda bir kişiye ulaşmam gerekiyorsa bu platformdan haberleşmeyi tercih ediyorum. Bir de tabii yöneticisi olduğum gruplarda anons yapma fonksiyonu çok etkin. Haftada bir adet anons imkanı veriyor ancak iyi kullanılırsa gerçekten amaca uygun sonuçlar veren bir fonksiyon.

 

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.