"Enter"a basıp içeriğe geçin

Güçlü Bir Zihne Sahip Kişilerin Yapmaktan Sakındığı 13 Şey:

brain_storm

Bir psikoterapist ve lisanslı sosyal klinik çalışanı olan Amy Morin tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre güçlü bir zihne sahip kişiler aşağıda belirteceğimiz şeyleri yapmaktan kaçınmaktadırlar:

1. Kendi durumlarına üzülerek zaman kaybetmek

Güçlü zihinli kişiler kendi davranışlarının sorumluluğunu almayı öğrenmiş oldukları ve dünyanın adil bir yer olmadığını bildikleri için başına gelen kötü olaylara üzülerek zaman kaybetmezler. Her başarısızlıklarında bir sonraki denemeleri için tekrar güç toplar ve harekete geçerler.

2. Güçlerini bir başkasına hibe etmek

Güçlü zihinli kişiler kendilerini kötü hissettirecek hiçbir günü başkalarına vermek istemezler. Kendi hareket ve davranışlarının yine kendilerinin kontrolünde olmasını isterler.

3. Değişimden korkmak

Bu kişiler değişimden ve onun yaratacağı zorluklardan hoşlanırlar. Bu gibi durumlarda ellerinden gelenin en iyisini yaparlar ve bundan zevk duyarlar. Eğer bir şeyden korkuyorlarsa bu asla değişim değildir, durgunluk ve monotonluktur.

4. Kontrol edemediği şeyler için enerjisini tüketmek

Sıkışık trafik ve insanların hataları gibi kontrolleri dışında olan şeylerden şikâyet etmekten hoşlanmayan zihinleri güçlü bu kişiler kendi davranışlarını ve tavırlarını kontrol ederek ona göre hareket ederler.

5. Diğerlerini mutlu etmek konusunda endişelere sahip olmak

Zihinleri güçlü olan bu kişiler diğer insanların mutluluğunu elbette önemserler fakat eğer birinin üzülmesi gerek bir durum oluşursa bundan sakınmak yerine bu kişinin de aynı kendileri gibi davranışlarının sorumluluğunu almasını bekler ve ona göre hareket ederler.

6. Hesaplanabilir riskleri almaktan korkmak

Korkmaktan da öte bu kişiler hesaplanabilir riskler almayı severler. Güçlü zihin yapıları ile riskleri ölçer ve faydalarını inceler, harekete geçmeden b planlarını ve stratejilerini oluşturur ve daha sonra karara varırlar.

7. Geçmişte yaşamak

Her ne kadar geçmişin bize öğreteceği çok şey olsa da bu kişiler zihinlerini kullanarak geçmişten alınabilecek dersleri çıkararak artık tarih olan zaferler veya pişmanlıklar ile enerjilerini tüketmezler.

8. Aynı hataları defalarca yapmak

Aynı işleri yaparak eskisinden daha iyi ve güzel sonuçlar elde etmenin akıl dışı olduğunu biliyoruz. Zekâlarını kullanarak bu kişiler geçmişte yaptıkları hatalardan dersler çıkararak kendi davranışlarının sorumluluğunu aldıklarını gösterirler. Araştırmalar göstermiştir ki başarılı girişimci ve iş adamlarının en güçlü özelliği etkili ve uygun şekilde yaptıkları iç gözlemlerdir.

9. Diğerlerinin başarılarından rahatsız olmak

Güçlü zihinli kişilerin en önemli özelliklerinde biri de diğerlerinin başarılarından mutlu olmalarıdır. Başarılı kişinin bu başarıyı nasıl elde ettiğini inceleyebilirler tabii ama asla kıskanmaz yahut hasetlik yapmazlar. Kısa yollara başvurmadan kendilerinin de başarıya ulaşabilmesi için çok çalışmaya razıdırlar.

10. Başarısız olunca vazgeçmek

Her bir başarısızlık onlar için bir gelişim fırsatıdır.

11. Yalnızlıktan korkmak

Güçlü zihinli kişiler yalnızlıktan korkmaz tam tersine bunu plan yapmak, kendilerini geliştirmek ve etkin olabilmek için kullanırlar. Birçoğu mutluluk duygusu ve ruh hallerini değiştirmek için başkalarına ihtiyaç duymaz. Başkaları olsa da olmasa da mutlu olabilirler.

12. Dünyanın kendilerine borçlu olduğunu hissetmek

Oyunun her aşamasında bu kişiler başarıya ulaşmak için hazırlıklı girerler oyuna. Bu nedenle birçok kişinin yaptığı gibi farklılıklarına veya alt yapılarına göre yukarıdan kendilerine bir hediyenin bahşedilmesini beklemezler.

13. Hızlı sonuçlar beklemek

İster bir iş kurarken olsun ister rejim yaparken bu kişiler önemli başarıların zaman aldığını bilir ve önceden hesaplanmış adım ve dozlarla o günün gelmesini sabırla beklerler.

Şimdi kendi kendinize dürüstçe bu özelliklerin sizde olup olmadığını düşünme zamanı. Zihin geliştirilebilen bir uzuvdur. Bu özelliklerden kendinizde eksik olanlarını doğru adımları atarak geliştirmek elinizdedir.

http://www.forbes.com/sites/cherylsnappconner/2013/11/18/mentally-strong-people-the-13-things-they-avoid/

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.