"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kapsayıcı (inclusive) deneyimler…

Kapsayıcı deneyimlere odaklanalım, binalara veya nesnelere değil…

Binalara, elle tutulan somut cisim ve altyapı projelerine değil, onların nasıl bir işletim yöntemi ile kullanacağımıza, verimliliği ve kullanıcı deneyimini nasıl arttırabileceğimizi ön plana çıkarmak zorundayız. Giderek her geçen günümüzün dünümüzü aratmamasını istiyorsak bu bir tercih değil, gerçekten bir zorunluluk. Umarım bunu çok geç kalmadan anlarız.

Keyifli okumalar diliyorum…

https://www.linkedin.com/pulse/focus-inclusive-experiences-dr-riza-kadilar/

Bulutların arasında süzülen bir balinayı andıran teknoloji şaheseri Boeing 747, KLM markası altında ilk uçuşunu 1971 yılında Atlantik okyanusunu geçerek yapmış. Ancak bu iki katlı muhteşem uçakları artık sadece kargo uçağı olarak görebileceğimiz günler yaklaşıyor. “Gökyüzünün Kraliçesi” diye anılan bu uçan devleri Kuzey Amerikan havayolları servisten kaldırdı, KLM de ellerinde kalan son altı uçağın emeklilik planlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Yeni komposit materyaller, verimliliği artan yeni uçak motorları ve yeni aerodinamik avantajlar sunan tasarımlar sayesinde artık çok daha az yakıt harcayan yeni modellerinin böylesine büyük bir gövdeye ihtiyacı yok. Çünkü bu uçakların bu kadar büyük olmasının asıl nedeni o kadar uzun menzil uçabilmek için gerekli yakıtı kanatlarının içinde taşımak zorunda olmaları ve bu artık gerekmiyor. Keza benzer bir kader bir başka insanlık şaheseri olan Airbus 380 için de geçerli. Hizmete girdikten on yıl sonra üretimi durdurulan iki katlı inanılmaz büyük A380’e ilk bindiğim zaman duyduğum heyecanı unutmak mümkün değil. Keza B747 jumbo jetin üst katında uçtuğum zaman da çok büyük bir haz duymuştum… Ama artık Londra’dan Sydney’e direk uçabilen B787’lerin, A350’lerin dönemi başladı ve bu gelişme sonunda çok büyük ticari yolcu uçaklarının altın çağı son buldu.

Öte yandan Starbucks’ın da hikayesi 1971 yılında Seatle’da küçük bir dükkanda başlamıştı. Starbucks bugün 92 milyar dolar piyasa değeri, 25 milyar dolar cirosu ile dünya genelinde 25 binden fazla satış noktasında haftada 90 milyon satış işlemi yapan, savunduğu adil ticaret prensipleri ile, sunduğu konfor ve hizmet ettiği yaşam tarzı ile giderek modern hayatın vazgeçilmez bir öğesi haline geliyor… Aslında tarih belki de tekerrürden ibaret, İngiliz aydınlanma dönemi diye tarihe geçen, sanayi devrini hazırlayan on yedinci yüzyılın sonu da kahvehanelerin yükselişi ile hayat bulmuş. Osmanlı’nın 1650’li yıllarda sınır dışı ettiği bir patriğin İngiltere’de Oxford şehrine yerleşmesi ve yanında çalışan Ermeni hizmetkarının açtığı mekan sayesinde kahve sohbetleri ile tanışmış İngiliz düşünürleri ve bilim adamları. Oxford’da açılan o ilk dükkan bir süre sonra Royal Academy of Science’ın kuruluşuna tanıklık etmiş, takip eden yıllarda Londra’da açılan diğer mekanlar Newton’un yerçekimini açıkladığı The Principia isimli kitabına ilham verecek makalesinin yazılmasına, tüccarların gemilerinin güvenceye alındığı ortaklıklar ile Lloyds isimli mekanda sigorta sektörünün şekillenmesine, günlük gazeteden daha birçok önemli gelişmeye ev sahipliği yapmış. Tip vermek diye dilimize yerleşen kelime bile o dönemde en hızlı şekilde hizmet almak anlamına gelen “to insure promptness” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olarak medeniyet tablosunda yerini almış. Günümüzde de Starbucks aslında benzer bir aydınlanma hareketine mekan sahipliği yaptığı için böylesine değerli bir kurum oldu ve giderek de benzerleri ve rakipleri ile hayatımızda vaz geçilmez bir rol oynamaya devam ediyor.

Her ikisi de 1971 yılında hayat bulurken, birisi teknolojik gelişime teslim olup günlük hayatımızdan çıkarken, diğeri bir yaşam tarzının temsilcisi haline geliyor.

Yani aslında günümüzde en büyük olmak başarının garantisi değil, hatta belki de bir dezavantaj. Gerçek başarı faktörü içinde bulunduğumuz yeni aydınlanma çağında müşteri ve çalışan deneyimi ile algılanan verimliliğe kaymış durumda…

Kullanıcı deneyimi ve onunla beraber gelen çalışan deneyimi başarıyı belirleyen ana faktör. Bir ürün, bir kurum, hatta bir felsefe ne kadar kapsayıcı olursa o kadar başarılı oluyor. Bu konuyu geçtiğimiz sene LinkedIn’in global insan kaynakları direktöründen dinlemiştim. Bizde hala eşit haklar, eşitlik ve hatta çeşitlilik (diversity) olarak önümüze çıkan uygulamalar artık geçmişte kalmış. Bunlar bir eylem, bir önlem, bir prosedür, ancak asıl olan erişilmek istenen duygu, yani herkesin kendisini iyi hissettiği bir deneyimi yaşatabilmek. Global başkanı olarak görev aldığım European Mentoring and Coaching Council (EMCC) bünyesinde kapsayıcılık konusunda birlikte çalıştığımız bu alanda dünyanın önde gelen isimlerinden Limbert Spencer “herkesin güvenildiği ve güvende olduğu, saygı duyulduğu ve kendisini ait hissettiği bir ortamda yaşamaya, çalışmaya hakkı var” diyor. “Herkesin kendisini en iyi hissettiği ve en iyi performansını sergilediği ortamları yaratmak asıl mühim olan” diye altını çiziyor. Yani ekonomik, sosyal ve siyasi başarı sizinle bir münasebeti olan bütün paydaşlarınıza nasıl bir deneyim yaşattığınız ile direk ilişkili artık. Ve giderek de bu böyle olacak…

Neden mi? Bir nedeni teknoloji, diğeri ise Asya’nın yükselişi: Teknoloji her hangi bir konuda iyi performansı olan birisi ile o kadar iyi olmayan arasındaki farkı hızla kapatıyor. Artık neredeyse her konuda sıradan bir bireyin bir dünya şampiyonuna yaklaşması doğru app’i (bilgisayar uygulamasını) bulmasından ve etkin kullanmasından geçiyor. Eskiden Londra taksileri her adresi, her sokağı ezbere bilmeleri ile gurur duyarlardı. Artık her telefonda GPS uygulaması olan bir devirde hepimiz bir Londra taksi şoförü kadar hakimiz şehirdeki adreslere. Ya da bilgisayarında Grammarly uygulaması olan vasat bir dil bilgisi bulunan herhangi birisi İngilizceyi çok ama çok iyi bilen bir kişiden geride kalmamayı başarabiliyor. Keza fiziksel özellikler için de bu böyle. Dünyanın en hızlı bateristi bir yangında kolunu kaybedip yeni bionic protezi ile müzik tarihine kırdığı rekorları ile geçen Jason Barnes. Turizmde bile başarıyı artık coğrafyanın sunduklarından beşeri yeteneklere ve insanlık mirasının nasıl sunulduğu belirliyor. Böyle olunca artık en iyi eğitimli yeni mezunları işe almanıza da çok gerek kalmıyor. En iyi plaj, deniz, iklim turizmde en çok tercih edilen ve en çok para harcanılan yer olmak için yeterli olmuyor. Hep insan faktörü ve yaşanan deneyim ön plana çıkıyor. Bütün kurumlarımızın kendilerini sorgulamak zorunda kalacakları bir döneme giriyoruz. Çünkü bir yandan da 5G ile beraber yükseltilmiş gerçeklik geliyor.

Kapsayıcılık konusunu ön plana taşıyan bir diğer faktör de Asya’nın yükselişi. Batılı dillerin hepsinde fiil çekimi “ben” ile başlıyor, sonra “sen”, “o”, “biz”, “siz”, “onlar” diye devam ediyor. Ama Çin’cede bu böyle değil. Fiil çekimi yok, her şahıs için aynı, fiil çekimini öğrenmek için “ben” ile başlayan cümleler kurulmuyor… Yani artık Superman değil aranan kahraman. Dikkat ederseniz en yüksek hasılat rakamlarını yakalayan Hollywood filmlerinde başrol kahramanı tek başına mücadele etmiyor. Marvel’in neredeyse bütün filmlerinde kahramanlar işbirliği içinde olan bir grup olarak olarak karşımıza çıkıyor. Harry Poter bile yalnız değil. Games of Thrones da Stark ailesi fertleri iş birliği ve karşılıklı güven içinde bir arada kalıp ezeli düşmanları ile başa çıkabiliyorlar. Fast and Furious’da sürekli tekrarlanan aile teması da keza benzer bir noktaya temas ediyor. Yani artık Superman değil Avengers zamanı… İşte bu da bir önceki nesillere öğretilen liderlik kavramını baştan gözden geçirmeye itiyor bizi. Yani herkesten güçlü, vizyoner, herşeyi biler süper lider değil, bütün ekip arkadaşlarını kapsayan, herkesin en üstün yetkinlerini bulup kullanmasına imkan sağlayan, birlikte yola çıkılacak, hizmet eden ve herkesin kapsandığını hissetmesini sağlayan liderler ön plana çıkıyor. Yani hümanist nedenlerle değil sadece bu kapsayıcılık trendi, arkasında teknolojik ve kültürel nedenleri de bulunuyor.

Ama teknolojinin etkisi burada bitmiyor, asıl şimdi 5G geliyor: Destek olduğum bir proje kapsamında geçenlerde bizden 2100 yılına bir mektup yazmamız istendi. Mektuplar yazıldı, içine koyuldukları zarflar kapatıldı ve o tarihte açılmak üzere İTÜ Rektörlüğüne teslim edildi. Mektubumu yazarken içinde bulunduğumuz zamanı belirmek, 2019 senesinin tarih sayfalarında nasıl bir yer alacağını ifade etmek istedim. Sizce bu yıl insanlık tarihinde nasıl ve neyle yerini alacak? Ben “5G’nin hayat bulduğu yıl” dedim. Aslında gerçek anlamda 5G ne zaman ve nasıl girecek hayatımıza bilmiyoruz daha ama eğer 5G’nin vaat ettiği bağlantılı yaşam gerçek olursa sanırım o zaman yeni bir yaşam tarzına geçeceğiz. Küresel boyutta son on yılda hızla yükselip en değerli şirketler, en çok müşterisi olan platformlar olarak hayatımıza giren bütün uygulamaları 4G’nin sunduğu mobilitenin bize hediyesi olarak görüyorum. Yani Amazon’dan, Apple’a, sosyal meyda devlerinden Netflix, AirBNB ve benzerlerine kadar hepsi benzer iletişim teknolojileri sayesinde bu başarıyı yakaladılar. Peki 5G gelince ne olacak? Tahminen en önemli gelişme “augmented reality” ve “virtual reality” ile ilgili uygulamalar olacak. Bunlar da günlük hayatta yaşadığımız deneyimleri daha da etkili kılacak.

Yani bütün bunlar bize ne diyor? “İnsanlık ikinci dünya savaşından sonra acı çekmemeye karar vermiş” demişti geçenlerde sohbet ettiğim bir Fransız düşünür. Amiral Nelson Trafalgar savaşında bir kolunu kaybetmiş, hemen geminin revir bölümüne gitmiş, yarım saat içinde kesilen kolunu ampüte ettirip tekrar güverteye çıkıp savaşı yönetmeye devam etmiş. Günümüzde bir yerimiz çizilse, başımız ağrısa, bir yerimiz morarsa o günümüz rezil oluyor. Yani konuştuğum Fransız düşünürün dediği doğru ise bir yarım asır içinde oldukça önemli psikolojik ve fizyolojik bir değişim geçirmişiz ve sanki bu yönde evrilmeye devam edeceğiz. Bu da beraberinde bu yeni düzende kazanan ve kaybeden şirketleri, kurumları, toplumları ve hatta coğrafyaları belirleyen faktör olacak.

Peki ne yapmalıyız? Hayata geçirdiğimiz her projede bütün paydaşların yaşayacağı deneyime odaklanmalıyız. Mesela Istanbul’da yeni havaalanı açıldığında sosyal medyada bazı yorumlarıma serzenişte bulunan dostlarım oldu. O kadar büyük, şık ve etkileyici binaları eleştiriyor olmamdan hiç haz etmediler. Benim altını çizdiğim örnekler hep müşteri ve çalışan deneyimi ile ilgi idi. Atatürk havalimanı o kadar küresel ödülü eskimiş binaları için almadı, orada hayat bulan müşteri deneyimi için aldı. Umarım bundan sonra hayata geçecek bütün projelerde müşteri ve çalışan deneyimi ön plana alınır ve yine tercih edilen coğrafya olmaya devam edebiliriz.

Bunun için de insanımıza yatırım yapmamız gerekiyor. O zaman soru şu: nasıl ve ne şekilde bir insan yatırımından bahsediyoruz. Yapılan birçok araştırma yeni düzende bireylerin en çok ihtiyaç duyacakları bireysel özellikleri şu şekilde sıralıyor: anlam yaratmak (sense making), sosyal zeka, yenilikçi ve adaptif düşünebilme, kültürlerarası yetkinlik, bilişsel düşünebilme, yeni medya okuryazarlığı, disiplinler arası çalışabilme, tasarım zihniyeti, bilişsel anlayış yönetimi ve sanal iş birliği. Aslında kulağa çok da ürkütücü gelmiyor değil mi… Özünde bizi biz yapan insani özelliklerimizin çok işimize yarayacağı bir döneme giriyoruz. Şimdi bunları nasıl öğrenebileceğimize, nasıl eğitim sistemimizi bunları gelecek nesillere öğretebilecek şekilde geliştirebileceğimize odaklanmamız lazım. Ve aslında asıl konu gelecek nesiller değil, şu an mevcut iş gücümüzü bu mantık ile yeniden donatmamız gerekiyor. Binalara, elle tutulan somut cisim ve altyapı projelerine değil, onların nasıl bir işletim yöntemi ile kullanacağımıza, verimliliği ve kullanıcı deneyimini nasıl arttırabileceğimizi ön plana çıkarmak zorundayız. Giderek her geçen günümüzün dünümüzü aratmamasını istiyorsak bu bir tercih değil, gerçekten bir zorunluluk. Umarım bunu çok geç kalmadan anlarız.

206 Yorum

 1. 텐프로알바
  텐프로알바 17 Kasım 2021

  텐프로알바

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 2. kigurumi
  kigurumi 18 Kasım 2021

  kigurumi

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 3. portasulweb
  portasulweb 18 Kasım 2021

  portasulweb

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 4. page
  page 18 Kasım 2021

  page

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 5. wonder woman
  wonder woman 18 Kasım 2021

  wonder woman

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 6. onesie pajamas
  onesie pajamas 18 Kasım 2021

  onesie pajamas

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 7. love spell body spray
  love spell body spray 18 Kasım 2021

  love spell body spray

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 8. go now
  go now 18 Kasım 2021

  go now

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 9. 365bet
  365bet 18 Kasım 2021

  365bet

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 10. hizli takipci satin al
  hizli takipci satin al 18 Kasım 2021

  hizli takipci satin al

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 11. ucuz takipci satin al
  ucuz takipci satin al 18 Kasım 2021

  ucuz takipci satin al

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 12. SEO Philippines
  SEO Philippines 19 Kasım 2021

  SEO Philippines

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 13. click home page
  click home page 20 Kasım 2021

  click home page

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 14. just click the next post
  just click the next post 21 Kasım 2021

  just click the next post

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 15. 365 bet mobile
  365 bet mobile 21 Kasım 2021

  365 bet mobile

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 16. w88bet
  w88bet 21 Kasım 2021

  w88bet

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 17. why not try here
  why not try here 21 Kasım 2021

  why not try here

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 18. click here
  click here 21 Kasım 2021

  click here

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 19. w88 free credit
  w88 free credit 21 Kasım 2021

  w88 free credit

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 20. hoki99
  hoki99 22 Kasım 2021

  hoki99

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 21. 바카라노래
  바카라노래 22 Kasım 2021

  바카라노래

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 22. check this site
  check this site 22 Kasım 2021

  check this site

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 23. 포커 규칙
  포커 규칙 22 Kasım 2021

  포커 규칙

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 24. ae888 login
  ae888 login 22 Kasım 2021

  ae888 login

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 25. 바카라 사이트 총판

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 26. w88club
  w88club 23 Kasım 2021

  w88club

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 27. w88 download
  w88 download 24 Kasım 2021

  w88 download

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 28. Jason Momoa
  Jason Momoa 24 Kasım 2021

  Jason Momoa

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 29. ww88
  ww88 24 Kasım 2021

  ww88

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 30. slot w88
  slot w88 25 Kasım 2021

  slot w88

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 31. nsys777
  nsys777 25 Kasım 2021

  nsys777

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 32. w88th
  w88th 25 Kasım 2021

  w88th

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 33. 888 heng lotto
  888 heng lotto 25 Kasım 2021

  888 heng lotto

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 34. s128
  s128 26 Kasım 2021

  s128

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 35. pay69
  pay69 26 Kasım 2021

  pay69

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 36. ambbet
  ambbet 26 Kasım 2021

  ambbet

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 37. bittex
  bittex 27 Kasım 2021

  bittex

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 38. Olayemi Akinwumi
  Olayemi Akinwumi 27 Kasım 2021

  Olayemi Akinwumi

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 39. rooche.net
  rooche.net 27 Kasım 2021

  rooche.net

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 40. item408056405
  item408056405 27 Kasım 2021

  item408056405

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 41. W88
  W88 27 Kasım 2021

  W88

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 42. W88 login
  W88 login 27 Kasım 2021

  W88 login

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 43. W88 Thai
  W88 Thai 28 Kasım 2021

  W88 Thai

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 44. about
  about 28 Kasım 2021

  about

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 45. W88 ไทย
  W88 ไทย 28 Kasım 2021

  W88 ไทย

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 46. discuss
  discuss 28 Kasım 2021

  discuss

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 47. Affordable Tree Removal
  Affordable Tree Removal 28 Kasım 2021

  Affordable Tree Removal

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 48. instagram smm panel
  instagram smm panel 29 Kasım 2021

  instagram smm panel

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 49. smm panel
  smm panel 29 Kasım 2021

  smm panel

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 50. honeybeepharmacy.com
  honeybeepharmacy.com 29 Kasım 2021

  honeybeepharmacy.com

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 51. click the next webpage
  click the next webpage 29 Kasım 2021

  click the next webpage

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 52. w88 club
  w88 club 29 Kasım 2021

  w88 club

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 53. Rooche
  Rooche 29 Kasım 2021

  Rooche

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 54. หวย
  หวย 30 Kasım 2021

  หวย

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 55. please click the next page

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 56. slot online
  slot online 30 Kasım 2021

  slot online

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 57. ecommerce agency montreal
  ecommerce agency montreal 30 Kasım 2021

  ecommerce agency montreal

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 58. chalet a louer jasper
  chalet a louer jasper 01 Aralık 2021

  chalet a louer jasper

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 59. free backlinks
  free backlinks 01 Aralık 2021

  free backlinks

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 60. that guy
  that guy 01 Aralık 2021

  that guy

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 61. how to increase backlinks
  how to increase backlinks 01 Aralık 2021

  how to increase backlinks

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 62. Ivermectin Buy
  Ivermectin Buy 01 Aralık 2021

  Ivermectin Buy

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 63. simply click for source
  simply click for source 02 Aralık 2021

  simply click for source

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 64. Our Home Page
  Our Home Page 02 Aralık 2021

  Our Home Page

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 65. berita bola
  berita bola 03 Aralık 2021

  berita bola

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 66. efourwheel
  efourwheel 03 Aralık 2021

  efourwheel

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 67. find more
  find more 04 Aralık 2021

  find more

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 68. Bandar Slot
  Bandar Slot 04 Aralık 2021

  Bandar Slot

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 69. Nummernschildhalter
  Nummernschildhalter 04 Aralık 2021

  Nummernschildhalter

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 70. Learn Even more
  Learn Even more 04 Aralık 2021

  Learn Even more

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 71. pixelion
  pixelion 05 Aralık 2021

  pixelion

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 72. Download Drama Korea
  Download Drama Korea 06 Aralık 2021

  Download Drama Korea

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 73. w88boleh
  w88boleh 06 Aralık 2021

  w88boleh

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 74. adverse effects
  adverse effects 07 Aralık 2021

  adverse effects

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 75. Google HyperBoy :-)
  Google HyperBoy :-) 07 Aralık 2021

  Google HyperBoy 🙂

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 76. fps
  fps 07 Aralık 2021

  fps

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 77. ความรู้
  ความรู้ 07 Aralık 2021

  ความรู้

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 78. Suggested Reading
  Suggested Reading 08 Aralık 2021

  Suggested Reading

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 79. W88 Thailand
  W88 Thailand 08 Aralık 2021

  W88 Thailand

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 80. Club W88
  Club W88 08 Aralık 2021

  Club W88

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 81. Nonton Drama Korea
  Nonton Drama Korea 08 Aralık 2021

  Nonton Drama Korea

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 82. buy magic mushroom edibles
  buy magic mushroom edibles 08 Aralık 2021

  buy magic mushroom edibles

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 83. philippines seo services
  philippines seo services 08 Aralık 2021

  philippines seo services

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 84. s 128
  s 128 29 Aralık 2021

  s 128

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 85. Judi Online
  Judi Online 31 Ocak 2022

  Judi Online

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 86. Catering Bekasi
  Catering Bekasi 28 Şubat 2022

  Catering Bekasi

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 87. путин хуйло
  путин хуйло 17 Mart 2022

  путин хуйло

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 88. putin jävlas
  putin jävlas 17 Mart 2022

  putin jävlas

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 89. lawyer turkey
  lawyer turkey 23 Mart 2022

  lawyer turkey

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 90. Turkish citizenship
  Turkish citizenship 31 Mart 2022

  Turkish citizenship

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 91. joker388
  joker388 03 Nisan 2022

  joker388

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 92. blog
  blog 11 Nisan 2022

  blog

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 93. GUCCI
  GUCCI 15 Nisan 2022

  GUCCI

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 94. joker123
  joker123 28 Nisan 2022

  joker123

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 95. fafaslot
  fafaslot 03 Mayıs 2022

  fafaslot

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 96. idnpoker
  idnpoker 05 Mayıs 2022

  idnpoker

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 97. ae888
  ae888 05 Mayıs 2022

  ae888

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 98. judi online 24 jam
  judi online 24 jam 13 Mayıs 2022

  judi online 24 jam

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 99. turkish Immigration Lawyer

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 100. Mpo Slot
  Mpo Slot 17 Mayıs 2022

  Mpo Slot

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 101. livechat joker123
  livechat joker123 20 Mayıs 2022

  livechat joker123

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 102. lawyer istanbul
  lawyer istanbul 22 Mayıs 2022

  lawyer istanbul

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 103. sabung ayam
  sabung ayam 26 Mayıs 2022

  sabung ayam

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 104. pragmatic play
  pragmatic play 26 Mayıs 2022

  pragmatic play

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 105. essay writing service
  essay writing service 29 Mayıs 2022

  essay writing service

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 106. sv 388
  sv 388 30 Mayıs 2022

  sv 388

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 107. slotterbaru
  slotterbaru 31 Mayıs 2022

  slotterbaru

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 108. immigration lawyer
  immigration lawyer 01 Haziran 2022

  immigration lawyer

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 109. turkish lawyer
  turkish lawyer 01 Haziran 2022

  turkish lawyer

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 110. citizenship law firm
  citizenship law firm 02 Haziran 2022

  citizenship law firm

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 111. turkey immigration lawyer
  turkey immigration lawyer 04 Haziran 2022

  turkey immigration lawyer

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 112. sbobet88
  sbobet88 04 Haziran 2022

  sbobet88

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 113. dingdong online
  dingdong online 05 Haziran 2022

  dingdong online

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 114. law firm
  law firm 06 Haziran 2022

  law firm

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 115. Express mail
  Express mail 09 Haziran 2022

  Express mail

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 116. voj8 casino
  voj8 casino 11 Haziran 2022

  voj8 casino

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 117. voslot online
  voslot online 12 Haziran 2022

  voslot online

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 118. lawyer
  lawyer 15 Haziran 2022

  lawyer

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 119. online
  online 15 Haziran 2022

  online

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 120. istanbul lawyer
  istanbul lawyer 15 Haziran 2022

  istanbul lawyer

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 121. joker 388
  joker 388 16 Haziran 2022

  joker 388

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 122. csgo case opening sites
  csgo case opening sites 16 Haziran 2022

  csgo case opening sites

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 123. Cassino online no voj8
  Cassino online no voj8 16 Haziran 2022

  Cassino online no voj8

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 124. osg 777
  osg 777 18 Haziran 2022

  osg 777

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 125. Wholesale Lace Wigs
  Wholesale Lace Wigs 18 Haziran 2022

  Wholesale Lace Wigs

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 126. leci 123
  leci 123 20 Haziran 2022

  leci 123

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 127. go to these guys
  go to these guys 21 Haziran 2022

  go to these guys

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 128. Fianza de cumplimiento
  Fianza de cumplimiento 21 Haziran 2022

  Fianza de cumplimiento

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 129. 佐野そうごろう
  佐野そうごろう 23 Haziran 2022

  佐野そうごろう

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 130. บาคาร่า99
  บาคาร่า99 24 Haziran 2022

  บาคาร่า99

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 131. cvs pharmacy
  cvs pharmacy 25 Haziran 2022

  cvs pharmacy

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 132. vivoslot
  vivoslot 25 Haziran 2022

  vivoslot

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 133. Game Slot Rupiah138
  Game Slot Rupiah138 25 Haziran 2022

  Game Slot Rupiah138

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 134. test
  test 27 Haziran 2022

  test

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 135. ewanmen online game
  ewanmen online game 27 Haziran 2022

  ewanmen online game

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 136. law firm istanbul turkey
  law firm istanbul turkey 27 Haziran 2022

  law firm istanbul turkey

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 137. เงี่ยน
  เงี่ยน 28 Haziran 2022

  เงี่ยน

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

 138. agen ion casino
  agen ion casino 30 Haziran 2022

  agen ion casino

  Kapsayıcı (inclusive) deneyimler… – Dr. Rıza Kadılar

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.