Site icon Dr. Rıza Kadılar

Mentor, yetersiz kaynağa çözüm vaat eden kişidir…

HaberTürk gazetesi Girişim Garajı köşesinde yer alan yazımın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz…

‘Hızlı ilerlemek için mentorluk şart’

Girişimciliğin yalnız yürünen bir yol olmadığını vurgulayan Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi (EMCC) Dünya Başkanı Dr. Rıza Kadılar, girişimcilerin hızlı ilerlemek ve hatalardan korunmak adına mentor desteği almalarının şart olduğunu söyledi. Girişimcilerin belirsizliklerin oluşturduğu keskin virajlarda neredeyse her alanda yetersiz kaynakla mücadele ettiğine dikkat çeken Kadılar, girişimcilerin bir fark yaratmak, onu ticari bir model haline getirmek, bir varlığı yoktan var etmek noktasında çoğunlukla yalnız olduklarını kaydetti. Mentorluğun tam da bu noktada girişimcilere yalnızlığa ve yetersiz kaynağa  bir çözüm vaat ettiğini ifade eden Kadılar, şöyle konuştu:

‘Ödenen bedel azaltılabiliyor’

“Kendisine uygun mentorlar seçen ve mentorluk prensipleri ile doğru yetkinliklerle bu mentorlarından faydalanan bir girişimci yaşadığı hayat için ödediği bedeli azaltabiliyor. Kimi zaman daha hızlı ilerlemek, kimi zaman daha önce yapılmış hatalardan korunmak, kimi zaman açılması çok zor kapıları rahatlıkla geçmek, ulaşılması çok zor kişilere, kaynaklara ulaşmak, kimi zaman yaşanmışlıklardan ilham almak için mentorluk şart diyoruz.”

‘Doğru yapılmazsa büyük zararları olur’ 

Mentorun da mentinin de mentorluk presiplerini çok iyi bilmesi gerektiğine vurgu yapan Kadılar “Çünkü maalesef doğru yapılmayan mentorluk büyük zararlara çok talihsiz sonuçlara neden olabilir. Bir çalışmamızda ‘Dediklerimi yapmıyorsun, sana artık mentorluk yapmayacağım’ diyen bir mentora tanık olmuştum. Bir başka çalışmamızda ise ‘Oğluma söz geçiremedim bir türlü, onun için şimdi kendime bir menti bulmaya geldim’ diyen bir mentor adayı ile tanışmıştım. Aman dikkat…” uyarısında bulundu.

Mentor ile yapılan çalışmada dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar:

5 Tavsiye:

Exit mobile version